اتاق بازی چیست؟

اتاق بازی جایی‌ست برای گذراندن چند ساعت دور از دغدغه‌های روزمره. جایی که می‌توانیم تنها یا با دوستان و خانواده در دنیای ذهنی و خیالی بازی‌ها غرق شویم. هرچند در یک اتاق بازی این دنیای خیالی می‌تواند مرزی با دنیای واقعی نداشته باشد. جایی برای زندگی در تخیلات. وقتی به اتاق بازی فکر می‌کنیم تصویر اتاقی را در ذهن می‌سازیم که پر است از وسایل بازی؛ از میز بیلیارد گرفته تا فوتبال دستی و کنسول‌های بازی. این تصور درستی از اتاق بازی است، اما جهان مدرن اتاق بازی‌های پیشرفته‌تری به ما پیشنهاد می‌کند که از یک اتاق ساده، با وسایل بازی متنوع فراتر است. اتاقی که تجربه متفاوت‌تری از هیجان بازی را برای ما خواهد ساخت. شما چقدر طرفدار هیجان هستید؟ آیا دوست دارید در گوشه‌ای از خانه یا محل کارتان اتاقی مخصوص به بازی داشته باشید؟

اتاق بازی حرفه‌ای شامل چه تجهیزاتی می‌شود؟

هر اتاق بازی بسته به خواست و سلیقه سفارش‌دهنده شامل تجهیزات متفاوتی می‌شود؛ اما عناصر اصلی اتاق بازی حرفه‌ای، تلویزیون یا ویدئو پروژکتور با قابلیت پخش 4K، کنسول بازی حرفه‌ای و اسپیکرهای دالبی و دالبی اتمس هستند. همچنین یک اتاق بازی حرفه‌ای به فضایی آکوستیک نیاز دارد تا علاوه‌بر اینکه مانع ورود صداها و نویزهای خارجی شود، صداهای داخلی را نیز به بیرون منتقل نکند و مهم‌تر از آن، صدای بازی‌ها با کیفیت بالاتری در محیط پخش شود و مخاطب بتواند از تمامی اجزای صدای بازی لذت ببرد. جمع شدن همه این عناصر در کنار هم و با حضور یک فرد متخصص طراحی و چیدمان اتاق بازی، اتاقی تمام و کمال را می‌سازد. به‌جز این امکانات، در صورت درخواست سفارش‌دهنده، وسایل بازی دستی، مثل میز بیلیارد، فوتبال دستی، شطرنج و … هم به فضا اضافه خواهد شد. اما چرا ساخت این اتاق به فرد یا گروهی ماهر و متخصص نیاز دارد؟

اتاق بازی

چرا ساخت اتاق بازی به متخصص نیاز دارد؟

خرید یک کنسول، اسکرین و چند اسپیکر قوی و جمع کردنشان در یک اتاق کاری‌ست که هرکسی می‌تواند انجام دهد. اما ساخت یک اتاق بازی حرفه‌ای از این جهت به متخصص نیاز دارد که چیدمان و انتخاب هرکدام از این تجهیزات احتیاج به تخصص دارد. نحوه چیدمان اسپیکرها، آکوستیک کردن فضا، تعیین فاصله بین اسکرین و مبلمان و همچنین طراحی داخلی فضا همه عواملی هستند که فقط در حضور یک متخصص امکان‌پذیر است. همه این موارد به ساخت اتاقی حرفه‌ای برای تجربه متفاوتی از هیجان بازی‌ها کمک خواهد کرد. حالا ممکن است این چیدمان در طرح‌ها و قالب‌های متنوعی قرار بگیرد که بسته به سلیقه مشتری و امکانات و مدل هر اتاق متفاوت است. طرح‌هایی که هرکدام دنیای خود را دارند.

طراحی اتاق بازی چه ویژگی‌هایی دارد؟

تنوع طرح‌های داخلی اتاق‌های بازی آنقدر زیاد است که گاهی انتخاب بینشان دشوار است. انتخاب این طرح‌ها کاملا به سلیقه سفارش‌دهنده بستگی دارد؛ اتاقی با طراحی و نورپردازی کلاسیک، اتاقی با طراحی مدرن، ترکیبی از فضای مدرن و کلاسیک، یا حتی ایده‌های جدید مثل اتاقی با دیوارهای گرافیتی شده، مبلمان متفاوت، یا اتاقی با تم‌های مختلف مثل تم ترسناک، فانتزی، فوتبالی و …

در نهایت اتاق بازی چیزی نیست که بدون آن نتوانید زندگی کنید و یا نداشتنش مشکلی در زندگی شخصی کسی به وجود بیاورد اما کسانی که به بازی‌های ویدئویی علاقه زیادی دارند و می‌خواهند در طول روز یا آخر هفته چند ساعتی را از دنیای واقعی مرخصی بگیرند اتاق بازی می‌تواند مکان امنشان باشد و هیجانی که دوست دارند در آن تجربه کنند. هیجانی فراتر از تجربه‌های معمول.

مزایای یک اتاق بازی در خانه چیست؟

اولین مزیت اتاق بازی در خانه این است که اعضای یک خانواده می‌توانند بهانه‌ای داشته باشند تا زمان بیشتری را در کنار هم بگذرانند. مخصوصا اگر بازی‌هایی انتخاب شود که نقش اعضای خانواده در آن پررنگ باشد. در این صورت هر خانواده می‌تواند بعضی شب‌ها را کنار هم، با کیفیت و صمیمیت بیشتری بگذراند.
اما به جز این، داشتن یک اتاق بازی در خانواده می‌تواند به جمع‌های دوستانه هم کمک کند. در این صورت لازم نیست برای هر دیدار دوستانه‌ای به قصد تفریح و سرگرمی، از خانه خارج شد. بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند هزینه‌ی تفریحات و سرگرمی‌های بیرونی فرزاندانشان را خرج ساخت اتاق بازی کنند تا بچه‌ها در فضای خانه سرگرم شوند. از طرفی، طبق متدهای روز تربیت کودکان، آشنایی ابتدایی کودکان با دنیای بازی‌ها، به رشد صحیح توانایی آن‌ها کمک می‌کند؛ تخیلشان را تقویت می‌کند، بسته به نوع بازی ممکن است فعالیت بدنی‌شان بیشتر شود و از همه مهم‌تر، توانایی‌ها و علایق درونی‌شان را بیشتر و بهتر می‌شناسند.

 چرا برای مجتمع‌های مسکونی و فضاهای اداری اتاق بازی لازم است؟

بازی کردن به‌جز برای کسانی که شغلشان این است، برای اکثر ما حکم تفریح و سرگرمی را دارد؛ چند ساعت آزاد کردن ذهن، یا درگیر کردن ذهن با مسئله‌ای به‌جز مسائل روزمره زندگی. از این رو، در دسترس بودن جایی اختصاصی برای بازی، می‌تواند به نفع همه باشد. وجود اتاق بازی در مجتمع‌های مسکونی، به ساختمان شما بعدی جدید می‌دهد. اتاق بازی هم می‌تواند مثل استخر و جکوزی یا تالار اجتماعات برای هر ساختمانی یک مزیت بزرگ به حساب بیاید. چرا که هر یک از اعضای ساختمان می‌توانند برای ساعاتی در هفته از آن استفاده کنند. از طرفی متقاضیان سکونت دراین مجتمع‌ها نسبت به مجتمع‌های دیگر نیز افزایش خواهد یافت. همین استراتژی برای محل کار هم جوابگوست. در محیطی پر استرس، وجود اتاقی برای سرگرمی و بازی این امکان را به کارکنان آن می‌دهد که برای دقایقی کوتاه هم که شده، ذهنشان را آزاد کنند و در نتیجه در انتهای روز بازدهی بیشتری داشته باشند. معمولا در این نوع ادارات، هم تقاضا برای کار بیشتر است و هم کارمندان با علاقه بیشتری مشغول به کار هستند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *